Zlepšete svůj jídelníček a zhubnete

Obezita je věcí skutečně nepříjemnou a je tedy v zájmu každého jedince, aby se ji vyhnul. Pokud to nebude možné, je potřeba ji porazit pomocí jídelníčku.

Zlepšete svůj jídelníček a zhubnete

Hodně lidí má v našich končinách problémy s váhou. Nutno dodat, že i když jsou u nás zaznamenány i podváhy, většina lidí má spíše opačným problém, tedy s nadváhou. Ta sama o sobě nemusí znamenat nic špatné, ovšem jen případě, že to zůstane u ní. I lehká nadváha ale může s postupem času vést až k obezitě, což rozhodně už nebezpečný stav je. Není pravda, že obézní jedinci jsou vysmátí a mají se dobře. Valná část z nich má celou řadu zdravotních problémů, často i chronického rázu. A ty jsou jak tělesné, tak také duševní. Právě deprese se u velkých jedlíků rozvíjí docela často.

Deníček

Není však ale potřeba být skeptický, jelikož i těžká obezita se dá vyléčit. Není to sice jednoduché a člověk to obvykle nezvládne bez cizí pomoci, ale nereálné to není. Je však nutné být radikální, dokonce i hodně radiální. A to hlavně co se jídelníčku týče. Také je vhodné se vážit, a to jednou týdně. Častěji je to zbytečné a možná i frustrující. Vhodné je si spočítat také BMI index, který je ještě o něco přesnější než váha. Dá se to udělat podle on-line BMI kalkulačky.

Zelenina a ovoce

Největší potíž je vybrat vhodnou dietu a následně ji i dodržovat. Přeci jen, obézní lidé jsou obézní hlavně proto, že se špatně stravují. A špatná strava je často stravou chutnou. Příliš slaná, mastná a přeslazená jídla totiž chutnají nejvíce a je složité se od nich odtrhnout. To je právě na dietách to nejsložitější. Je však nezbytné tyto nepříliš vhodná jídla vyměnit za mnohem zdravější ovoce a hlavně zeleninu. Samozřejmě nejen za ně. Je možné jíst i luštěniny a maso. Jen by se mělo skládat hlavně ze zdravého rybího masa a také kuřecího. Je vhodné je dělat jen s minimem tuku.

Dieta

Vzhledem k tomu, že jen málokdo má tolik pevné vůle, že je schopen si dietu nejen sám naordinovat, ale hlavně dodržovat, je vhodné navštívit specialistu, který může fungovat z části jako mentor, z části jako vrba. V naší zemi takové služby nabízejí hlavně dietologové a výživoví poradci.