K čemu potřebujete solární baterii

Solární fotovoltaické systémy jsou velmi složitá zařízení, jejichž součástí jsou i akumulátory neboli baterie. Slouží především jako zásobárna vyrobené energie, využitelné později v době, kdy není dostatek slunečního svitu k potřebnému výkonu. Tím pádem se výrazně zvyšuje rentabilita celého zařízení, a to je dobrá zpráva pro každého, kdo žije v oblasti mírného zeměpisného pásu, kam patří i Česká republika.

fotovoltaika na střeše

Díky solárním bateriím lze využít zdarma vyrobenou energii v průběhu celého roku, a jestliže je celá soustava navržena jako optimalizovaná, pak máte k dispozici ekologické a úsporné řešení i pro domácnosti, které nevykazují příliš velkou spotřebu elektřiny. Fotovoltaikou můžete i topit a ohřívat vodu – přebytečná energie v době, kdy jede zařízení na plný výkon, a vy zrovna nemáte v provozu odběrově náročné spotřebiče a svítidla, se dá využít pro ohřev vody ve speciálním bojleru a v topné soustavě např. u podlahového vytápění. A když se zamyslíte nad tím, že právě topení a ohřev vody patří ke dvěma nejvyšším položkám z rodinného rozpočtu, máte k dispozici skutečně dobrého pomocníka.

solární panely

Krok k nezávislosti

Nezávislost a svoboda jsou dnes velmi diskutovaná témata, a nejen v souvislosti s koronavirovou pandemií, do hry vstupují především systémové nezávislosti na dodavatelích energie. Vývoj cen energií je ovlivněn mnoha faktory, které nemůžete sami primárně ovlivnit, a tak je vhodná chvíle k tomu, postavit se na „vlastní nohy“ a snažit se tyto struktury obejít. Můžete to učinit vlastním zdrojem pitné vody, vlastním septikem, vytápěním dřevem a samozřejmě i fotovoltaikou. Návratnost těchto zařízení lze snadno vypočítat a firmy, které vám ji instalují, mohou zařídit i poskytnutí státní dotace z dotačního programu. Vyplatí se tedy alespoň nad tímto řešením přemýšlet a konzultovat jej s odborníky.