Obtěžují vás vosy?


O vosách jako takových se dá říci, že jsou v podstatě užitečnými tvory. Opylují květy rostlin, čímž jsou pro přírodu důležité, a pokud si jich člověk nevšímá, obvykle mu ani nijak moc nevadí. Nejsou na rozdíl od komárů a jim podobného hmyzu krvežíznivé, a tak kolem nás s nezájmem proletí a hledí si svého.

Ovšem přesto je my lidé zrovna v lásce nemáme. Byť za to nemohou obvykle ony samy, ale právě my, lidé. Když vosy rozdráždíme nebo z nás tyto cítí pocit ohrožení, prostě se na nás vrhnou a nemilosrdně bodají. Brání se tím, a člověk jim nemá ani možnost, ani čas vysvětlit, že on to tak nemyslel. A podá-li jim ruku na usmířenou, je jisté, že dostane nejedno žihadlo.

vosa na listě

A zatímco zdravý člověk nějaké to ojedinělé žihadlo přečká bez úhony, jen ho to nějakou dobu v místě bodnutí svědí a trochu to nateče, jsou tu i případy závažnější, ba i fatální. Je-li takových žihadel přece jenom moc nebo je-li bodnut alergik, může to mít daleko komplikovanější průběh a špatný konec. A ani zdravý člověk nemůže být docela v klidu, protože si vosy rády dopřávají sladké, a když tak člověk dejme tomu kousne do zákusku nebo se napije limonády, na nichž právě nějaká vosa hoduje, může dostat žihadlo i do jazyka, rtů či uvnitř úst a krku, a kvůli otoku, jenž zde může vzniknout, se pak dá i udusit.

vosa na květech

Takže vosy v zásadě nevadí, ale přesto je nelze trpět, když se uhnízdí v naší blízkosti. Mít jejich hnízdo doma nebo na místě, kde se běžně pohybujeme, může být značný problém. A proto se musí taková hnízda likvidovat.

V tomto ohledu je pak záhodno oslovit profesionály, kteří se tím zabývají a kteří dokážou takové hnízdo spolehlivě zničit. I když se těmto musí zaplatit u deratizace vos cena praha-deratizacnisluzby.cz, kterou tito žádají, vyplatí se to, protože tu jde o sázku na jistotu. Aniž bychom riskovali, že budeme během laické likvidace citelně poštípáni rozdrážděnými vosami, zbavíme se jich. A ušetříme si tak nemálo hrozících problémů.