V prvních dnech

Hlavička
Může být zvláštní tvarem po průchodu porodními cestami. Může působit lehce zdeformovaně, pokud při porodu bylo třeba použít speciálních pomůcek, které dítěti pomohly na svět. Dítě má po narození dvě měkké oblasti na hlavě, ve které nejsou dosud lebeční kosti spojené – říká se jim fontanely. Ty je potřeba chránit. Pokud je fontanela vpadlá, dokonce tak, že je vidět na lebce důlek, znamená to, že je dítě dehydratované. Je-li naopak napjatá a vyklenutá, může to být známka nemoci a tento stav jen nutné konzultovat s lékařem. Tvar hlavičky se může měnit také tím, když si dítě zvykne spát na jedné straně. Zkuste ho polohovat tak, aby střídalo strany, na kterých spí, a hlavička se při spánku nezafixovala pouze v jedné poloze.
hlavička novorozeněte
Oči, uši, ústa
V prvních dnech mohou být oči oteklé, pokud by však otok nebo zánět během pár dní neodezněl, je to důvod zajít k lékaři. Můžete mít dojem, že dítě „šilhá“, což souvisí s tím, že mívá potíže udržet obě oči v souběžné linii. Obvykle když dítě zesílí, tak se oční svaly naučí ovládat.
Uši dítěte vyměšují maz. Pokud se vám zdají odstáté, zkontrolujte, zda si je dítě neohýbá při spaní, ouška jsou velmi měkká.
Mnohé děti mají bílý jazyk, protože jejich výživu tvoří mléko. Na horním rtu se mohou dělat puchýřky od sání, nejsou důvodem ke znepokojení. Jazyk dítěte je přirostlý ve větší části své délky, než je tomu u dospělých.
čáp a miminko
Kůže
Na kůži mohou mít novorozenci různé skvrny. Červeným skvrnám s nažloutlým středem se říká „novorozenecká kopřivka“ a nevyžadují žádné léčení, během několika týdnů většinou vymizí. Kůže se v prvních dnech loupe, nejvíce na dlaních a na chodidlech. Na hlavičce se mohou vytvářet stroupky, lze je namazat dětským olejem nebo se poradit s lékařem.
Chloupky na tělemívají častěji nedonošené děti, například podél páteře. Obvykle během týdne či dvou vypadají. Na hlavičce některé děti vlasy nemají, zatímco jiné je mají dlouhé i pár centimetrů. V pořádku je obojí, obvykle ty první vlásky ale vypadají a nahradí je nové, které dokonce mohou mít i odlišnou barvu do těch prvních.