Vyhrajeme v korupci?

Jak mi přinesla média, můžeme tak trošičku (i když přece jenom pořád ještě ne moc) slavit. Protože se naše vlast, Česká republika, loni posunula, co se vnímané korupce týká, o čtyři příčky pozitivním směrem. Takže jsme se dostali na celosvětovém žebříčku na osmatřicáté místo. Což je sice malý, ale přece jenom úspěch.
I když jak se to vezme, protože jsme na tom byli v roce 2015 ještě o stupínek lépe, než jsme se zase propadli.
želízka a peníze

Za loňský rok jsme tak dostali od mezinárodní organizace Transparency International 59 bodů, stejně jako Kypr a Litva. Což je o dost lepší výsledek než průměr všech hodnocených států, který dělá 43 bodů, ovšem zároveň i o dost méně než je průměrných pětašedesát bodů celé Evropské unie.
pistole na penězích

Můžeme si lebedit, o kolik jsme na tom lépe než státy, které v tomto ohledu na celé čáře prohrály, tedy Somálsko s deseti a Sýrie a Jižní Súdán s třinácti body, můžeme se vytahovat i na Rusy a Ukrajince, kteří se dostali na úroveň zemí, jež už při vyslovení jejich názvů tradičně neslynou dobrou pověstí, svým způsobem se můžeme naparovat dejme tomu i před body ztrácejícími Spojenými státy.
Ovšem zároveň bychom se měli červenat, ne-li přímo hanbou propadat, před zeměmi na nejvyšších příčkách, tedy Dánskem s osmaosmdesáti body ze sta možných a Novým Zélandem zaostávajícím za Dány o pouhý jeden bod. A věru máme co dohánět, abychom měli i na další nejúspěšnější hodnocené země, Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko či Lucembursko, respektive na Němce a Brity.
braní úplatku

Je však sporné to, nakolik můžeme být hrdí na svůj aktuální posun vzhůru. Protože o ten jsme se prý vlastně zase až tak moc nezasloužili. Protože se u nás proti korupci zase až tak moc nebojuje, naši politici jsou v jejím potírání nedůslední a veřejný sektor také není ničím, na co bychom mohli být nějak extra pyšní. Pomohly nám prý hlavně stabilní podmínky pro založení a provozování byznysu, což vše ale může snadno zvrátit situace kolem našeho premiéra, jíž si nemohl všimnout snad jen slepý a hluchý.
Ovšem přesto jsme se polepšili. Jak potvrdil osobně i šéf české pobočky Transparency International!
A kdo ví – třeba bychom mohli být za rok ještě lepší. A možná i úplně nejlepší na světě. Co se korupce týká. Ovšem je otázka, kolik bychom za to asi měli Transparency International šoupnout bokem.