Blog

Vyhrajeme v korupci?

Jak mi přinesla média, můžeme tak trošičku (i když přece jenom pořád ještě ne moc) slavit. Protože se naše vlast, Česká republika, loni posunula, co se vnímané korupce týká, o čtyři příčky pozitivním směrem. Takže jsme se dostali na celosvětovém žebříčku na osmatřicáté místo. Což je sice malý, ale přece jenom úspěch.
I když jak se to vezme, protože jsme na tom byli v roce 2015 ještě o stupínek lépe, než jsme se zase propadli.
želízka a peníze

Za loňský rok jsme tak dostali od mezinárodní organizace Transparency International 59 bodů, stejně jako Kypr a Litva. Což je o dost lepší výsledek než průměr všech hodnocených států, který dělá 43 bodů, ovšem zároveň i o dost méně než je průměrných pětašedesát bodů celé Evropské unie.
pistole na penězích

Můžeme si lebedit, o kolik jsme na tom lépe než státy, které v tomto ohledu na celé čáře prohrály, tedy Somálsko s deseti a Sýrie a Jižní Súdán s třinácti body, můžeme se vytahovat i na Rusy a Ukrajince, kteří se dostali na úroveň zemí, jež už při vyslovení jejich názvů tradičně neslynou dobrou pověstí, svým způsobem se můžeme naparovat dejme tomu i před body ztrácejícími Spojenými státy.
Ovšem zároveň bychom se měli červenat, ne-li přímo hanbou propadat, před zeměmi na nejvyšších příčkách, tedy Dánskem s osmaosmdesáti body ze sta možných a Novým Zélandem zaostávajícím za Dány o pouhý jeden bod. A věru máme co dohánět, abychom měli i na další nejúspěšnější hodnocené země, Finsko, Singapur, Švédsko, Švýcarsko, Norsko, Nizozemsko či Lucembursko, respektive na Němce a Brity.
braní úplatku

Je však sporné to, nakolik můžeme být hrdí na svůj aktuální posun vzhůru. Protože o ten jsme se prý vlastně zase až tak moc nezasloužili. Protože se u nás proti korupci zase až tak moc nebojuje, naši politici jsou v jejím potírání nedůslední a veřejný sektor také není ničím, na co bychom mohli být nějak extra pyšní. Pomohly nám prý hlavně stabilní podmínky pro založení a provozování byznysu, což vše ale může snadno zvrátit situace kolem našeho premiéra, jíž si nemohl všimnout snad jen slepý a hluchý.
Ovšem přesto jsme se polepšili. Jak potvrdil osobně i šéf české pobočky Transparency International!
A kdo ví – třeba bychom mohli být za rok ještě lepší. A možná i úplně nejlepší na světě. Co se korupce týká. Ovšem je otázka, kolik bychom za to asi měli Transparency International šoupnout bokem.

Related Posts

You may like these post too

Koupě domku

Skoncujte s nedostatkem