Ve strojírenské výrobě jsou důležité rozměrové kontroly. Počínaje vstupní kontrolou při převzetí polotovarů, různé mezioperační kontroly, a nejdůležitější je výstupní kontrola, kdy s výrobkem odchází i rozměrové certifikáty, prohlášení shody apod. Podle velikosti výrobků volíme měřící přístroje příslušného rozsahu a potřebné přesnosti měření. Zatímco stavařům budu stačit svinovací metr a míry zaokrouhlené v centimetrech, tak strojař bude potřebovat míry v milimetrech s přesností i setiny milimetru. Měřidla dělíme na absolutní, takové nám ukážou přímo měřený rozměr.
Další jsou měřidla nepřímá – porovnávací, které nám ukážou povolenou odchylku, a poslední jsou měřidla pevná – kalibry, které měří jen jediný rozměr. Základním měřidlem, které mívá v kapse každý dělník, je posuvné měřítko, tzv. šuplera. Posuvným měřítkem měříme v běžném rozmezí od 0 do 150-300 mm, ale pro průmyslové použití existují posuvky s rozsahem až 4 metry. Standardní posuvná měřítka s noniem umožňují měřit s přesností na 0,1 mm, digitální posuvná měřítka s rozlišením 0,01 mm. Na přesnější měření jsou vhodné mikrometrické šrouby. Většinou jsou v rozmezích po 25 mm a nejčastější přesnost měření 0,01 mm.
Trochu jiným druhem měřidla jsou pasametry, kterými neměříme rozměr, ale měříme odchylky od nastaveného rozměru. Pasametry se dělají v rozsazích po 25 mm, největší je 150 mm. Na měření vnitřních rozměrů nám slouží dutinoměry. Vyrábějí se jako dvou nebo tří dotykové. Mimo délkové rozměry potřebujeme měřit také úhly. Existují kovové, ale i digitální úhloměry, úhloměry s lupou, indikátorem nebo univerzálním. Vyberte si dle vašich potřeb vhodná měřidla a z vaší výroby budou vycházet přesné kvalitní výrobky. Nemusíte se omezovat jen na tyto základní měřidla, vyberte si z široké nabídky měřidel https://www.i-nastroje.cz/meridla. Investice do kvalitních měřidel se vždycky vyplatí.