Cestování s nízkých budgetem

Cestujte mimo sezónu

Mimo sezónu má cestování jednu obrovskou výhodu. Vyhnete se dlouhým někdy i několikahodinovým frontám turistů. Vše je také výrazně levnější a nemusíte rezervovat několik měsíců dopředu.

potřeby turisty

Kupujte letenky včas

Sledujte lety v několikaměsíčním předstihu (u dálkových letů klidně i půl roku dopředu) a koukejte po výhodných nabídkách. Také se vyplatí zaregistrovat na stránkách leteckých společností a počkat si na slevy. Doporučuji sledovat ceny během týdne a v anonymním okně. Prodejci vidí, jaké informace vyhledáváte a poté mohou zvyšovat ceny daných destinací. To samé platí o době letů. Víkendy jsou vždy nejdražší.

Ubytování

Lůžko, pokoj či apartmán, záleží na vašich potřebách, naleznete na portálech jako je Booking.com, kde si vybere každý. Hostely jsou levnější varianta pro ty, kterým nevadí sdílet koupelnu a třeba i pokoj a hledá vyloženě jen místo, kde složit hlavu. V sezónu hledejte také s předstihem, může se stát, že všechny vhodné a levné nabídky budou pryč. Pokud cestujete mimo sezónu, můžete nechat ubytování i na poslední chvíli, protože hotely se snaží udat volná místa a ceny klesají i klidně na polovinu.
peníze u čaje

Doprava

Pokud nebudete celou vaši dovolenou jen na jednom místě, zjistěte si, jaké jsou možnosti vašeho přesunu. Klidně můžete používat městskou i meziměstskou dopravu a vlaky, často na internetu najdete místní jízdní řády nebo stránky dopravců, kde je vše k dispozici. Také vypátrejte, pokud existuje nějaký autobus, který vás odveze z letiště, protože taxikáři na této službě ohromně nadsazují ceny. V některých zemích se vyplatí pronajmout si auto. Zjistěte si, na kolik vás přibližně vyjde benzín.

Co bude dnes k obědu?

Je super si dát večeři v té krásné luxusní restauraci, která je hned v centru ve starém městě, ale taky si řádně připlatíte. Pokud ale opravdu chcete zakusit místní zemi, poznáte to nejlépe přes jídlo a ne to, co vaří turistům podle jejich představ, ale to, co jí zdejší. Zkuste zajít do vedlejších uliček. Bojíte se jíst na tržištích? A jí tam místní? Tak nemusíte mít strach! Nízká cena a zážitek zaručen!

Na lehko

Necestujte s příliš mnoha zavazadly. Opravdu na týden potřebujete 20 různých triček a patery kalhoty? Zbytečně utratíte za zavazadlo věcí, které mnohokrát ani nepoužijete a za které mnohdy dáte více než vás stojí samotná letenka. Někdy opravdu platí méně je více.

fotky z cest

Čas na zábavu

Naplánujte si, co vlastně chcete na daných místech dělat a vidět. Některé vstupy a atrakce můžou ale stát i několik tisíc korun. Opravdu toužíte navštívit například Koloseum? V pořádku, užijte si ho plnými doušky. Na další den můžete naplánovat program, který vás může stát pár korun nebo bude dokonce zcela zadarmo. Takový západ či východ slunce u moře je skvělý zážitek a kromě brzkého vstávání nezaplatíte vůbec nic!