Tři tipy na plzeňské výletování

Metropole Plzeňského kraje je živým městem, které toho nabízí velkou spoustu k vidění a prožití. Pro ty z vás, kteří nemají o Plzni ani páru, přináším tři zajímavé tipy, které by měl navštívit určitě každý, kdo se sem chystá.
zrzka s pivem

Pivovar Plzeňský Prazdroj

Pilsner Urquell – značka, která naší zemi proslavila doslova po celém světě! Nemůžeme ani začít jinak. Když se řekne u nás, ale i ve světě Plzeň a toto slovo vytrhneme z kontextu, jen velmi těžko pochopíme, zda je řeč o pivě, nebo městě samotném. Jsou to v podstatě synonyma. A i když jste třeba z Moravy a holdujete vínu, je to pro vás kulturní povinnost, protože pivní kultura z velké části definuje český povahu, český národ.
Exkurze zde probíhají každý den. Otevírací hodiny jsou mezi 8:00 a 19:00 v letní sezóně, v té zimní jsou pak o hodinu až dvě zkráceny. Délka exkurze je zhruba 100 minut. Za tu dobu si projdete celý proces výroby piva od vstupních surovin až po ochutnávku hotového produktu. Kromě odborné přednášky o pivovarnictví se dozvíte zajímavá fakta z dlouhé historie podniku. Mimo to si po trase prohlédnete novou stáčírnu, varnu, kádě či historické sklepy. Pozor, v nich prohlídka končí. Tady budete degustovat. Nicméně nic nepřežeňte, především v parnu, neboť příjemně chladné klima sklepů vystřídá horké letní nádvoří. A každý pivař ví, jaká rána to pak pro váš organismus je!
Po exkurzi si zajděte dát něco dobrého do podnikové restaurace Na Spilce. Ta je v blízkosti ikonické brány a pivovarské věže.
žirafy ve výběhu

ZOO Plzeň

Místní zoologická zahrada je jedním z taháků kraje a patří k nejnavštěvovanějším atrakcím. Je rozlehlá, vyčleňte si tak dostatek času, nejlépe dopoledne a část odpoledne. K vidění jsou mimo jiné sloni, volně pobíhající lemuři, krokodýli, varani komodští a mnoho dalších exotů.

Podzemí

Systém chodem je jedním z největších v Evropě. Budován byl od 14. století. Prostory složily například k uložení ledu, přechovávání potravin, zrání piva a dalším účelům, které vyžadují chladné prostředí. Teplota je zde celoročně asi 6 °C. Atraktivní je ta část chodeb, která sloužila jako obranný systém – v případě obléhání skýtal prostory pro uložení zásob, úkryt místních či komunikaci s okolním světem (únikové chodby).