Rostliny v nádobách oživí terasu i v zimě

Přednost dáváme jehličnanům a odolným stálezeleným listnáčům, jako jsou skalníky, brsleny, mahonie či zimostráz. Je však třeba věnovat jim náležitou péči. Celoroční pěstování v nádobách vyžaduje objemnější, stabilní a mrazuvzdorné květináče nebo truhlíky. Kvalitní zemina, která rostlinám dodá potřebné živiny, je samozřejmostí stejně jako pravidelné přihnojování v době vegetace. Jehličnany nezapomeňte na jaře ošetřit zálivkou nebo postřikem s obsahem hořké soli, abyste předešli hnědnutí jehlic.
keř v květináči
Na zimu rostliny zabezpečte před mrazy a důkladně je zalijte. Nejchoulostivějším místem je kořenový systém, který není bezpečně chráněn před mrazem. Obalte pěstební nádoby například bublinkovou fólií nebo zlepšete jejich tepelnou izolaci obkladem z polystyrenových desek. Květináče či truhlíky by neměly stát přímo na dlažbě. Dbejte na pravidelnou zálivku, která v zimních měsících není tak častá jako v létě, ale v bezmrazých dnech je nezbytná. Zvláště za vytrvalých mrazů rostliny odpařují velké množství vody z listů či jehlic. Rostliny umístěte tak, aby byly chráněny před zimním sluncem, neboť velké výkyvy teplot během dne jim neprospívají.
vánoční šišky
Zcela bezproblémové jsou mrazuvzdorné sukulenty, netřesky a rozchodníky, které se spokojí s příležitostnou zálivkou. V žardiniéře s dobrou drenáží zdárně přečkají celou zimu bez větší péče. Jejich tmavší vínové zbarvení přidá do barevné palety nové tóny. Vřesy a vřesovce jsou zimním evergreenem našich truhlíků. Jejich úspěšné pěstování vyžaduje kyselý substrát a občasné mírné zalévání dešťovou vodou. Vysazujte je buď samostatně nebo s jinými kyselomilnými rostlinami.
dřevěné srdce
Živé rostliny v nádobách doplníme drobnými dekoracemi, krásně vypadají například větévky s bobulemi, borové šišky, zajímavě uspořádané kameny nebo jiné přírodniny. Můžeme také sáhnout po hotových ozdobách ze dřeva, proutí či slámy. Chybějící barevnost květů nahradíme tvarovou rozmanitostí.