Jak účinně bojovat se zvětšenou prostatou?

Prostata je předstojná žláza, která se nachází u muže v malé pánvi. Velikostí bychom jí mohli přirovnat k vlašskému ořechu. Při nezvětšeném stavu váží kolem 40 g. Některé studie dokázali, že zvětšenou prostatou trpí až polovinu mužů nad 60 let. Je možné tomuto palčivému onemocnění vůbec nějak předcházet?

Palčivý problém

Léčba zánětu prostaty

Pokud je důvodem zvětšující se prostaty bakteriální infekce, jsou po dohodě s lékařem nasazeny antibiotika a nesteroidní protizánětlivé léky. Medikace by se měla užívat přibližně 4 až 6 týdnů. V případně opakují se prostatitidy či chronické prostatitidy může léčba trvat i déle.

Zánět prostaty povětšinou není nikterak bolestivý a muži tedy jejímu zvětšování nevěnují příliš mnoho pozornosti či tento problém spíše bagatelizují. Do velké míry však muže ovlivňuje v pracovním a osobním životě. Palčivé bolesti při močení, častá potřeba močení…to vše může ovlivnit kvalitu života. Přitom je možné zvětšující se prostatě předcházet za pomoci vhodné medikace, přírodních doplňků stravy nebo cvičením. Velmi účinné jsou například Kegelovy cviky, které vyvinul americký gynekolog Arnold Kegel. Jedná se o velmi účinné cvičení, které je možné praktikovat kdykoliv a kdekoliv – při cestě autem nebo třeba na poradě. Cvičení spočívá v zatínání a opětovnému povolování svalů pánve. V lékárně se pak poohlédněte po doplňcích stravy s obsahem kotvičníku, kopřivy nebo třeba mace peruánské.

Rakovina prostaty

Prostata a její spojování s nedostatečnou erekcí

Zbytnělá prostata má za následek utlačování močové trubice. Tou proudí nejenom moč, ale i ejakulát. Penisem navíc neproudí krev tak, jak má, což může vést později k problémům s erekcí. Tento zdánlivě banální problém tak může mít neblahý důsledek na mužskou psychiku. Neléčené potíže s prostatou se mohu navíc zhoršovat a dojít do stadia, kdy je zapotřebí zakročit chirurgicky.