Co víme o oplocení

Plot kolem zahradní parcely je tak samozřejmou věcí, nad kterou se jen málokdo zamyslí, proč by neměla být samozřejmostí. Mnoho lidí však vůbec neví, za kterou část oplocení zodpovídá jejich majitel např. u nemovitosti, která sousedí s více parcelami. Ačkoliv se někdo může domnívat, že jen ten levý je váš a o ten pravý se musí starat soused, není tomu tak. Z legislativního hlediska totiž nikdo přesně nedefinuje, který je váš, a který ne. Je to vždy součástí vzájemné sousedské dohody. V zásadě jde o to, že oplocení mezi pozemky nemusí stát vůbec, ale slušností je domluvit se při jeho výstavbě na společném financování a údržbě.
sníh u plotu

Jak se vlastně definuje plot

Postavit si jakýkoliv plot, ze dřeva, z kamene, z pletiva, z betonu, můžete do výšky 180 cm, aniž by bylo zapotřebí stavební povolení nebo ohlášky. Jestliže však hraničí s veřejnou komunikací nebo s veřejným prostranstvím, anebo stojí váš pozemek na chráněném území, či je zapsán na seznamu památkových objektů, jste povinni projednat jeho stavbu s patřičnými úřady, tedy především zajít na stavební úřad, který vydává územní rozhodnutí.
tepané železo

Z čeho jej postavit

To je opravdu na zvážení každého z vás a mohou to být stavby nejrůznějšího druhu. Nejčastěji jde o pletivo s betonovým věncem (soklem), nebo o dřevěnou hradbu, či z betonových tvárnic, profilů, nebo cihel. Podezdívky mohou být z prefabrikovaných dílců, anebo z kamene, či cihlové, přičemž výplně bývají dřevěné nebo ocelové či hliníkové . Nejsou však výjimkou ani kuriozity, jako jsou ploty z patníků, nebo jen natažený provázek mezi dřevěnými kůly, či klasický elektrický ohradník, co se používá pro oplocení stáda pasoucího se dobytka.
drátěný plot

Ochrana proti zlodějům

Říká se, že čím větší strach za zdmi vašeho domu nebo bytu, tím více si k sobě přitahujete zloděje, údajně oběti a zločinci vyzařují podobný typ tzv. nízké energie. A naopak láskyplní lidé k sobě přitahují podobné protějšky, ale i příjemnější situace a události. Zda je tomu tak, nebo ne, ponecháme na vaší úvaze, každopádně nepočítejte s tím, že by vás plot před zlodějem ochránil. Pro něj nepředstavuje žádnou překážku ani plot nabitý elektrickým proudem, s pancéřovými zátarasy, ani několik pobíhajících psů na pozemku. Nemá smysl investovat do zbytečně nákladných staveb a raději se zaměřte na estetický dojem, aby ladil s vaším pozemkem a typem stavby.