Čím se liší žárovka H4 od žárovky H7

Nepopleťte typ autožárovky

Ještě před tím, než se budete rozhodovat, zda dát přednost delší životnosti, nebo vyššímu jasu a lepším světelným podmínkám, musíte si být jisti přesným typem, který do vašeho světlometu pasuje. Ten zjistíte v manuálu od vašeho vozu, a jestliže jej nemáte k dispozici v tištěné podobě, pravděpodobně jej naleznete ke stažení zdarma na webových stránkách výrobce, případně na spřátelených webech. V tomto směru rozlišujeme dva nejčastější a naprosto rozdílné typy výrobků:osvětlený jednosměrný tunel
Žárovky H4 – se vyráběly již před mnoha lety, jsou tedy starší, ale to neznamená, že by byly podřadné. Liší se od novějších autožárovek tím, že mají dvě vlákna, a slouží zároveň jako tlumená i dálková světla. Pro řidiče to znamená, že vystačí se dvěma kusy.
H7 – novější typy s jedním vláknem jsou zvlášť pro dálková a zvlášť pro tlumená světla, takže potřebujete celkem 4 žárovky. Jistou výhodu to má při dálkových jízdách v nočních hodinách, protože jestliže v takovém okamžiku přestane svítit jedna z nich, stále máte ještě tři žárovky k dispozici, a je velká pravděpodobnost, že i s těmi třemi žárovkami dojedete na místo určení. Jestliže přestane svítit „há čtyřka“, znamená to celou jednu stranu neosvětleného vozu, a v případě, že se to stane u žárovky v levém světlometu (blíže středu silnice), je nutné ji kvůli zachování bezpečnosti co nejrychleji vyměnit.večerní dálniční provoz

Čemu dáte přednost, výkonu, nebo délce provozu

Jestliže máte jasno, jaký typ žárovky do vašeho vozu patří, musíte se rozhodnout, co upřednostnit, zda vysoký výkon, anebo dobu provozu. Oba parametry totiž mezi sebou kolidují, resp. platí zde nepřímá matematická úměra: čím vyšší světelný výkon, tím kratší životnost.
Rozhodování je ale poměrně snadné: jestliže jezdíte více ve dne, anebo je problematické častěji vadné žárovky měnit za nové, zvolte např. výrobek Osram Ultra Life s prodlouženou životností a zárukou na 4 roky. A naopak máte-li slabší zrak, jezdíte častěji po setmění, anebo je pro vás velmi důležité bezpečí a jízdní komfort, vyplatí se vybírat mezi těmi výkonnějšími, např. Osram SilverStar, Cool Blue Intense, anebo Night Breaker Unlimited.